Netflix se asociaza cu Microsoft pentru implementare abonamente cu suport publicitar

Netflix se asociaza cu Microsoft pentru implementarea abonamentelor cu suport publicitar

Se pare ca lucrurile se pun la punct pentru abonamentele cu pret mai mic al serviciului Netflix cu suport publicitar, care se pare ca va sosi in cursul acestui an: Netflix tocmai a dezvaluit ca se asociaza cu Microsoft ca „partener global de vanzari si tehnologie publicitara” pentru a ajuta serviciul de streaming sa obtina venituri din reclame.

Greg Peters, COO al Netflix, a declarat: „Este foarte devreme si avem multe de rezolvat. Dar obiectivul nostru pe termen lung este clar: mai multe optiuni pentru consumatori si o experienta de marca TV premium, mai buna decat cea liniara, pentru agentii de publicitate”. Suntem incantati sa lucram cu Microsoft in timp ce dam viata acestui nou serviciu.”

„Aceasta este o zi importanta pentru Netflix si Microsoft”, a scris Mikhail Parakhin, presedinte al Web Experiences, Microsoft, pe blogul oficial. „Suntem incantati sa oferim o noua valoare premium ecosistemului nostru de comercianti si parteneri, ajutand in acelasi timp Netflix sa ofere mai multe optiuni clientilor sai.”

Agentii de marketing care folosesc Microsoft pentru publicitate vor avea acces la audienta de 221,6 milioane de abonati ai Netflix. Compania tehnologica a generat anul trecut vanzari de publicitate in valoare de 10 miliarde de dolari si este cunoscuta pentru abordarea sa in ceea ce priveste confidentialitatea si protejarea informatiilor clientilor sai.

„Microsoft a oferit flexibilitatea de a inova in timp, atat pe partea de tehnologie, cat si pe partea de vanzari, precum si protectii puternice ale confidentialitatii pentru membrii nostri”, a adaugat Peters.

Deoarece confidentialitatea a fost un aspect pe care compania a dorit sa il prioritizeze pentru nivelul sau cu suport publicitar, alegerea Microsoft parea cea mai buna optiune pentru streamer. in cadrul apelului privind castigurile Netflix, copresedintele directorului executiv Reed Hastings a declarat: „Piata online a avansat, iar acum nu mai trebuie sa incorporezi toate informatiile despre oameni pe care le aveai inainte”.

Un alt motiv pentru care Netflix a optat probabil pentru Microsoft este faptul ca gigantul tehnologic are, de asemenea, o prezenta semnificativa in spatiul CTV acum, datorita achizitiei recente a serviciului de publicitate video digitala Xandr. Acordul cu Microsoft permite streamer-ului sa intre rapid in spatiul publicitar.

Anuntul vine la o zi dupa ce Disney a dezvaluit acordul sau de adtech cu The Trade Desk.

Lansarea palierului Disney+ cu suport publicitar va avea loc in curand, iar anuntul facut de Disney ar putea insemna ca agentii de publicitate vor putea viza un public familiar. Disney+ a castigat 7,9 milioane de abonati in al doilea trimestru fiscal.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *